آیا کراتینه مو سرطان زاست ؟ (نقد و بررسی این روش + آموزش کراتینه خانگی مو)

426


 کراتینه مو به عنوان رایج ترین روش صاف کردن مو در کشور ما مورد استفاده است. در حالی که این متد در بسیاری از کشورها به علت داشتن عوارض جدی و خطرناک مثل سرطان ممنوع شده است. اگر قصد کراتینه کردن موی خود را دارید به شما توصیه می کنیم از روش های بی ضرر خانگی که در این مقاله بیان شده استفاده کنید. اما چنان چه زیاد حوصله استفاده از ماسک مو های خانگی را ندارید تا جای امکان از برند های معروف که بدون فرمالدهید هستند استفاده کنید. در این مقاله از رازمگ به نحوه کراتینه مو ، بررسی فواید و مضرات و ساخت مواد کراتینه خانگی می پردازیم. زمان لازم برای مطالعه این مقاله ۷ دقیقه می باشد.

کراتین پروتئین سازنده ی مو ، ناخن و پوست بدن انسان است. کراتین مو به معنی نرم کردن فولیکول های موی آسیب دیده به منظور داشتن موی لخت و نرم است. کراتینه مو معروف به صاف کردن مو به روش برزیلی اغلب مردم وقتی تأثیر و تصاویر قبل و بعد از کراتیه مو را می بینند ، آن را به عنوان روشی مؤثر برای درمان مو تصور می کنند. درحالیکه درمان کراتینه مو برای چند ماه تأثیر پایدار دارد ، خالی از خطرات جدی برای سلامتی نیست.

کراتینه کردن مو چیست؟

کراتینه کردن مو به عنوان روشی نیمه دائمی برای صاف کردن مو است به طوریکه موها به طور موقت با مخلوط مایع کراتین مو پوشش داده می شوند. انجام این روش معمولاً در آرایشگاه ها ، ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشد و تأثیر آن تقریباً سه ماه باقی می ماند. افراد دارای موهای فرفرری و وز شده داوطلب انجام کراتین مو هستند.

کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی

کراتینه کردن مو در منزل با استفاده از مواد طبیعی و گیاهی به طبع خطرات صاف کردن موها با مواد شیمیایی را نخواهد داشت. کافیست سری به کابینت و یخچال آشپزخانه منزلتان بزنید و مواد لازم را تهیه کنید. کراتینه کردن مو فولیکول های آسیب دیده ی مو را ترمیم می کند و موجب نرم و صاف شدن موها می شوند اما باید بدانید که خیلی از محصولات صاف کننده ی مو حاوی فرمالدهید هستند که عوارض فراوانی را برای سلامتی دارد.

بنابراین روش کراتینه کردن مو توصیه نمی شود و خیلی از کشور ها این درمان ها را ممنوع کرده اند . اگر می خواهید از عوارض کراتینه مو در امان بمانید بهتر است خودتان در منزل با مواد طبیعی و یک هزینه اندک موهای خود را صاف و لخت کنید تا سلامت و استحکام انها نیز حفظ شود.در این بخش از دنیای مد نمناک روش های ساده برای کراتینه کردن موها در خانه را برایتان آورده ایم.

مواد کراتینه کردن مو چیست

همانطور که گفتیم کراتین پروتئینی است که در فولیکول مو می باشد و برای رشد مو ضروری است اما ترکیب این ماده با یکسری مواد شیمیایی به منظور کراتینه صافی و خارج کردن مو از حالت مجعد بسیار خطرناک است. کراتینه مو برزیلی که برای صاف کردن مو استفاده می شود حاوی مقادیر فرمالدهید می باشد که اگر مقدار آن از حدی بیشتر باشد خطرات زیادی به همراه دارد.

نمی توانید فرمالدهید را از مواد کراتینه مو فاکتور بگیرید زیرا که فرمالدهید است که باعث صافی مو می شود. فرمالدهید بعد از حرارت دیدن و قرار گرفتن بر روی پوست بسیار خطرناک و حتی سرطانزا می شود. اگر برای کراتینه مو به مراکز آرایشی می روید قبل از هرچیزی از تکنسین بخواهید فهرست مواد کراتینه مو را در اختیار شما قرار بدهد.

(بهترین مواد کراتینه مو باید درصد کمتری فرمالدئید تولید کند) سپس مشاهده کنید اگر مواد زیر در آن قرار داشته باشد باید کمی محتاط عمل کنید. این مواد شامل: متیلن گلیکول ، فرمالین ، اکسید متیلن ، آلدهید فرمیک ، متانال ، اکسیماتان و اکسیمیتیلن یا اسید تونونیکیک. همه ی این مواد کراتینه کردن مو هنگامی که حرارت ببینند گازی تولید می کنند که بسیار خطرناک است.

حتما مطالعه کنید  جدیدترین روش های کاشت مو (10 روش + نقد و بررسی)

آموزش کراتینه کردن مو مرحله به مرحله

مراحل کراتینه کردن مو

طریقه کراتینه مو شامل ۳ مرحله می باشد:

۱ – استفاده از شامپو کراتینه مو قبل از انجام فرآیند که بسیار ضروری است و باعث باز شدن کوتیکول های مو می شود

۲ –  قرار دادن مواد کراتینه مو

۳ – استفاده از شامپو بعد از کراتینه کردن مو که به بسته شدن کوتیکول مو کمک زیادی می کند

مرحله اول

در ابتدا باید موهایتان را با شامپوی کراتینه به خوبی بشورید و خشک کنید فقط باید توجه کنید که موایتان کاملا خشک نشود و کمی رطوبت داشته باشد.

مرحله دوم

موها را دسته دسته جدا کنید و به مواد کراتینه مو که تهیه کردید آغشته کنید. فقط مواظب باشید این مواد با پوست سر تماس زیادی پیدا نکنند. رعایت این نکته در مورد کراتینه کردن موی کوتاه مهم تر است. سپس موها را با یک اتوی داغ شروع به اتوکشی کنید. با هربار اتوشکی بخاری از موهایتان بلند می شود که طبیعی است. اتوکشی را تا زمانی انجام دهید که دیگر بخاری از موهایتان بلند نشود.

دقت کنید که کراتینه کردن مو در خانه مستلزم رعایت دقت بیشتری برای سلامت پوست و مو است و تا آنجا که می توانید حساسیت و ظرافت به خرج دهید. بعد از انجام فرآیند اتوکشی به مدت سه روز حمام نروید و چیزی روی سرتان قرار ندهید تا مواد کراتینه مو به خوبی به خورد موهایتان بروند.

مرحله سوم

شستشو با شامپو مخصوص موهای کراتینه شده که به ثبات مواد کراتینه مو کمک زیادی می کند.

کراتینه موهای رنگ شده

احتمالا سوال بسیاری از شماها اینست که آیا کراتینه موهای رنگ شده امکان پذیر است؟ یا اینکه بعد از کراتینه کردن ، رنگ کردن مو مشکل ساز است؟ رنگ کردن مو قبل از کراتینه مو امکان پذیر است فقط باید ریشه موهایتان قوی و مستحکم باشد تا موهایتان آسیب نبیند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که کراتینه مو رنگ شده باعث تغییر رنگ مو می شود و کمی موهایتان را روشن تر می کند.

اگر هم قصد رنگ کردن مو بعد از کراتینه دارید اجازه دهید ۱۰ روز از فرآیند کراتینه مو شما بگذرد.

کراتینه سرد

کراتینه سرد نوعی کراتینه کردن موی سر است که در آن ابتدا با شامپو کراتینه موها را شستشو داده و سپس مواد کراتینه را روی سر قرارا می دهید و ماساژ می دهید. به مدت ۱۵ دقیقه موها را با کلاه مخصوص پوشش می داده و اجازه دهید موها کمی استراحت کنند. در مرحله بعد موها را با باد سشوار خنک کرده و بعد سرتان را با آب و بدون شامپو شستشو دهید.

در آخر سرم مخصوص کراتینه را روی سر بریزید. کراتینه سرد فاقد فرمالدهید است و نتیجه آن سریع تر از باقیه روش ها است. همچنین نیازی به اتوکشی ندارد.

مضرات و عوارض کراتینه کردن مو

کراتینه کردن مو موهای شما را صاف و براق می کند ولی در عین حال مضراتی هم دارد. برای کراتینه کردن مو از فرمالدئید استفاده می کنند ، یکی از ضررهای کراتینه مو همین فرمالدئید می باشد که اگر از یک مقدار مجازی که اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا مصوب کرده است بیشتر باشد صدمات جدی به پوست و مو وارد می کند که عبارت است از:

 • مواد کراتینه و صاف کننده به موهای نازک صدمه وارد می کنند.
 • کراتینه کردن مو با استفاده از موادی انجام می شود که فرمالدئید دارند یا تولید می کنند که بسیار خطرناک است.
 • استشمام دود حاصل از فرمالدئید سرطان زا است.
 • مواد کراتینه مو ممکن است کوتیکول مو را از بین ببرند و به ریشه مو صدمه بزنند.
 • ضرر کراتینه کردن مو از بین رفتن استحکام مو است
 • اثرات منفی کراتینه مو که ریشه موها را سست می کند

 

قیمت و بهترین مارک کراتینه مو

درباره قیمت کراتینه مو چون محصولات ، همه خارجی هستند و قیمت دلار در آن ها تاثیر مستقیم دارد نمی توان نظر قطعی داد. اما برندهای معتبر و معروف کراتینه مو عبارتند از:

 • کراتینه ریسرچ ( keratine research )
 • گلد لیبل ( Gold lable )
 • نونات نات کراتینه مو برزیلی (Nunaat Naat Brazilian Keratin) که در آن فرمالدئید و سدیم کلرید به کار نرفته و سلامت بیشتری دارد
 • محصول دیگر ماسک کراتینه مو اینستانَچرال (Instanatural Keratin Hair Mask Treatment) است که بسیار قوی و مناسب موهای فر شدید است.
حتما مطالعه کنید  جدیدترین انواع رنگ مو سال 98 همراه با نکاتی که باید قبل از رنگ کردن بدانید

 

کراتینه کردن مو در منزل

کراتینه مو در منزل

روش کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی

ماسک روغن نارگیل و تخم مرغ

یک قاشق غذاخوری پر مایونز یا نصف استکان شیر پرچرب ، یک عدد موز ، دو قاشق غذاخوری عسل ، یک عدد زرده ی تخم مرغ و یک قاشق روغن نارگیل را با یکدیگر مخلوط کنید برای مخلوط کردن بهتر است مواد را توی مخلوط کن بریزید تا مواد کاملا با یکدیگر ترکیب شود و یک مخلوط نرم تهیه شود . این مخلوط را قبل از حمام کردن روی موهای خود بگذارید و ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید .

برای صاف شدن مو لازم است از این ترکیب دو الی سه بار در هفته استفاده کنید.

ماسک تخم مرغ ، عسل و روغن زیتون

۲ قاشق غذاخوری عسل ، ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب کنید و قبل از حمام به موهایتان بمالید و بعد از گذشت ۱۵ دقیقه ، مو های خود را آبکشی کنید. شما می توانید به این ترکیب یک قاشق غذاخوری آبلیمو و یا ۲ قاشق غذاخوری از پودر دارچین اضافه کنید تا اثر بخشی آن بهتر شود .

ماسک تخم مرغ و روغن زیتون

۵ قاشق غذاخوری روغن زیتون و ۲ عدد تخم مرغ را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید. سپس همه ماسک مو را به مو های خود بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد مو های خود را بشویید.

ماسک تخم مرغ و ماست

۱ عدد تخم مرغ  ، ۴/۱ لیوان ماست  ، ۴/۱لیوان سس مایونز را آنقدر با هم بزنید تا مخلوطی یک دست به دست آید و کف کند. سپس این ماسک را به موهای خود بمالید و پوست سر را مالش دهید و با یک پلاستیک بپوشانید و یک ساعت صبر کنید . بعد از گذشت یک ساعت موهای خود را با یک شامپوی ملایم با آب سرد بشویید . برای کراتینه طبیعی مو حداقل هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید.

ماسک موز و تخم مرغ

موز له شده ، تخم مرغ ، ۲قاشق غذا خوری شیر ، ۲ قاشق غذاخوری عسل و ۱ و نیم قاشق روغن زیتون را با یک همزن دستی مخلوط کنید تا یکدست شود به طوری که تکه های موز در آن دیده نشود .سپس ماسک را روی مو و پوست سر خود به مدت یک ساعت قرار دهید. پس از آن موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید. برای نرم شدن موهای خود این ماسک را یکبار در هفته استفاده کنید.

ماسک روغن نارگیل ، زیتون و نشاسته ذرت

چهار قاشق چایخوری آب لیمو ، یک فنجان روغن نارگیل ، دو قاشق چایخوری روغن زیتون ، سه قاشق چایخوری نشاسته ذرت را درون ظرفی بریزید و بر روی دمای ملایم با هم ترکیب کنید تا حالت خمیری به دست آید. سپس آن را بر روی موی خود بمالید و با پلاستیک به مدت یک الی دو ساعت بپوشانید.

ماسک آووکادو و روغن زیتون

یک آووکادو رسیده را له کرده و با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید  ، سپس این مخلوط را روی موهای خود بگذارید و با یک کلاه موها را نیم ساعت بپوشانید و سپس موهای خود را با یک شامپو ملایم شستشو دهید.

ماسک آووکادو و روغن بادام و موز

یک آووکادو رسیده ، یک موز رسیده ، نصف قاشق غذاخوری روغن بادام را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را بر روی پوست سر خوب ماساژ دهید و نیم ساعت صبر کنید ، سپس با آب ولرم موها را شامپو کنید ، این روش را یک یا دو بار در هفته ، برای صاف شدن مو بکار ببرید.

فواید کراتینه کردن مو زنان و مردان

کراتینه کردن مو مردان و زنان تفاوتی ندارد و در آن از محلولی استفاده می شود تا ساختمان فولیکول مو را ترمیم کند و مو ها را صاف کرده و تا چند ماه براق نگه می دارد. از فواید کراتینه مو مردان از بین بردن حالت مجعد مو ها و صاف شدن آن است. همچنین کوتیکول مو هنگامی که کراتینه جذب می کند ظاهری براق و درخشانی به مو ها می دهد.

حتما مطالعه کنید  آیا کاشت مژه برای شما مناسب است یا خیر ؟ (نگاهی دقیق به روش کاشت مژه)

همچنین از دیگر فواید این روش از بین بردن وزی مو ،رفع آسیب و خشکی مو و احیا و ترمیم کوتیکول ها می باشند.

عوارض کراتینه کردن مو برای سلامت مو و بدن

صاف کردن مو با کراتین علاوه بر نتایج مطلوبی که دارد میتواند عوارض جانبی نیز داشته باشد که عبارت اند از :

۱ – خطر ابتلا به سرطان

مواد تشکیل دهنده فعال در صاف کننده های مو معمولا حاوی فرمالدئید هستند که باعث تحریک عوامل سرطان زا میشوند ، اما درعین حال باعث باز سازی برخی از رشته های شیمیایی در مو نیز میشود. همچنین باعث میشود که صاف کننده ها اثر پایدار داشته باشند. سطح پایین این ماده موجود که در بیشتر مواد آرایشی استفاده میشود ، مضر نیست.

اما با این حال دمای بالای اتوی مو که در این فرایند مورد استفاده قرار میگیرد ، با ترکیبات محلول کراتین  ، بخار فرمالدئید را تولید میکند که بسیار آسیب پذیر است و خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد. اثرات دیگر این ماده شیمیایی در دوز های بالا ، شامل قرمزی یا سوزش چشم ، عطسه ، درماتیت و واکنش های آلرژیک میشود.

۲ – افزایش ریزش مو

یکی دیگر از عوارض جانبی رایج در استفاده از درمان کراتین ، افزایش ریزش مو است. در برخی موارد افراد نازک شدن مو و در موارد شدید تر  ، کچلی تکه ای بر روی سر را تجربه کرده اند. دلیل دقیق این ریزش ناگهانی هنوز ناشناخته است ، اما اعتقاد بر این است که میتواند به دلیل دمای بالای اتوی مو باشد ، که به فولیکول های مو آسیب میزند و در نتیجه ریزش اتفاق می افتد.

۳ – آسیب دیدن مو 

بدون شک درمان کراتین مو باعث تقویت بافت مو و شاداب شدن میشود. اما در برخی از موارد ممکن است باعث خشک شدن مو شود که پس از چندین شستشو باعث آسیب جدی میشود. همه این اتفاقات به دلیل نوع و کیفیت مواد مورد استفاده ، دمای اتوی مو و بافت طبیعی مو رخ میدهد. برخی از افراد گزارش میدهند که پس از ۶ تا ۸ ماه پس از انجام کراتین ، موهایشان آسیب جدی دیده است.

حتی بدتر و بیشتر از قبل درمان ، که احتمالا علت اصلی آن حرارت بالای آهن داغ اتوی مو می باشد که باعث آسیب به مو و شکنندگی آن می شود.

۴ – واکنش های آلرژیک

گر چه ادعا میشود این درمان طبیعی است ،اما حاوی مواد شیمیایی قوی مانند فرمالدئید و سایر آلدئید ها است و ممکن است باعث ایجاد آلرژی هایی مانند خشکی یا خارش پوست ، درماتیت یا اگزما شود. اگر مستعد ابتلا به آلرژی هستید و یا پوست حساس دارید ، قبل از انجام این درمان بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید. یکی دیگر از چیز های که باید به خاطر داشته باشید این است که بعد از کراتینه کردن نیازی به شستن موها نیست.

بعد از ۲ الی ۳ روز با شامپوی مخصوصی که آرایشگر پیشنهاد میکند ، موهایتان را شستشو دهید و نتیجه را ببینید. اما اگر چربی مو برای شا امکان پذیر نیست ، به سالن هایی مراجعه کنید که این درمان ها را با شستشوی فوری ارائه میدهند( که البته تاثیر گذاری دیگر کراتینه ها را نخواهند داشت) درمان کراتین همانطور که به موهای شما براقی و زیبایی میدهد ، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که درخشش خود را از دست داده است.

فرمولاسیون موجود در کراتین حاوی مواد شیمیایی است که به مو آسیب میزند.

نکات اضافی در مورد کراتینه مو

نکات اضافی درباره کراتینه

 • هرگز فراموش نکنید که قبل از انجام کراتین ابتدا مقداری از آن را روی بازو یا پای خود تست کنید تا مطمئن شوید که روی پوست شما واکنش منفی ندارد.
 • اگر از بیماری پسوریازیس یا درماتیت یا هر گونه بیماری پوستی رنج میبرید ، لازم است که قبل از انجام کراتین به متخصص پوست مراجعه کنید.
 • نباید از شامپو یا نرم کننده ای استفاده کنید که حاوی سولفات است ، زیرا ممکن است باعث آسیب به موها شود.
 • توصیه میشود در برابر نور خورشید یا اشعه UVA و UVB از موهایتان محافظت کنید ، زیرا ممکن است باعث خشکی مو و بسیاری از مشکلات دیگر شود.
 • موهایتان را حداقل ۲۴ ساعت بعد از انجام کراتین شستشو ندهید.

 

زوم لایف ، نولینو ، نمناک